Autentifică-te și aplică Intră în cont Salvează anunțul
JobZZ.ro

Software Engineer (C, Linux Kernel)

Salariu confidenţial
ID 862118
acum 2 zile
Iasi, Iasi
Domeniu de activitate

Inginerie / Tehnologie,    IT

Full time

Nivel carieră

Mid-Level

Limbi străine
Engleză,    Română

Denumirea pozitiei vacante: Inginer software - Sistem de operare și limbaje low-level (Linux)

Responsabilități de bază:
Întreține, depanează și îmbunătățește sistemul de operare folosit de gama de produse Certus Erasure (live Linux în arhitecturile amd64 și arm64);
Întreține, depanează și îmbunătățește kernel-ul sistemului de operare (live Linux) folosit de către produsele Certus Erasure;
Proiectează, documentează și implementează în limbaje low-level (C, asamblare) și scripting (bash), aplicații și scripturi necesare produselor Certus Erasure;
Cercetează și documentează tehnologiile hardware și standardele folosite de dispozitivele de stocare (ATA, SATA, SCSI, FC, MMC, etc.);
Colaborează cu echipa de suport tehnic pentru identificarea cauzelor defectelor și găsește remedii pentru acestea;
Oferă suport echipei QA pentru găsirea soluțiilor tehnice optime de testare a funcționalităților de detecție hardware și ștergere a datelor reziduale;
Colaborează cu echipa de limbaje high-level pentru implementarea corectă a funcționalităților produselor Certus Erasure.

Cerințe față de candidat:
2+ ani experiență în domeniu;
Cunoștințe și experiență în depanarea, configurarea și adaptarea sistemelor de operare Linux la diferite tipuri și modele de hardware;
Cunoștințe și experiență în configurarea și compilarea kernel-ului Linux;
Abilități analitice și o bună atenție la detalii;
Abilitatea de investigare autonomă a unor probleme și/sau functionalități noi;
Cunoașterea limbii engleze;
Experiență de lucru în Jira și Confluence prezintă un avantaj;
Abordare proactivă în rezolvarea problemelor.

Salutăm:
Cunoașterea altor limbaje de programare;
Abilități în formularea sarcinilor tehnice;
Competențe în task management în Jira;
Experiență de lucru în Cofluence.

Beneficiile jobului
Salariu competitiv;
Posibilitatea de creștere profesională;
Posibilitatea de a fi un membru de valoare al unei echipe tinere, dinamice și motivate;
Biroul se află langă Palas Mall;
Orele de muncă: de la 9-00 la 18-00;
Activitatea se desfășoară în biroul companiei;
Card de reduceri la Palas Mall (Card partener UBC);
Fructe și snacks-uri zilnice la birou;
Zonă de relaxare la birou.

Pentru a aplica trimiteti CV-ul dvs. pe email-ul: [email protected]
Indicati in titlu denumirea postului pentru care aplicati.