Anunțul a fost dezactivat!
JobZZ.ro

Economist/Contabil

Salariu confidenţial
ID 809266
acum 3 săptămâni
Timisoara, Timis
Domeniu de activitate

Contabilitate / Traduceri

Full time

Nivel carieră

Mid-Level

Cautăm în vederea angajării o persoană responsabilă, cu experiență în contabilitate pentru a ocupa postul de ECONOMIST/CONTABIL pentru birourile din Timișoara.
Se cere:
• Experienta minima in domeniul contabil cel putin 3 ani (experienta intr-o firma de contabilitate constituie avantaj)
• Cunoasterea temeinica a legislatiei in domeniul contabil
• Cunoasterea programului WinMentor constituie avantaj
• Bune cunostinte de utilizare a pachetului MS Office (Word, Excel, Outlook)
• Bune abilitati de comunicare, organizare si sistematizare
• Atentie catre detalii, responsabilitate, ordine si corectitudine
• Capacitate de asimilare rapida a cunostintelor, initiativa si amabilitate
• Orientare catre calitate, rezultate si respectarea termenelor limita
Atributii:
• Preia documentele de la client pe baza PV de Predare Primire pana la data prevazuta in contractul de colaborare;
• Analizeaza contabil si fiscal documentele si aplica legislatia in vigoare;
• Inregistreaza cronologic si sistematic toate documentele in sistemul contabil;
• Verifica corectitudinea inregistrarilor efectuate;
• Informeaza clientul cu privire la eventualele neconcordante, deficiente de intocmire, documente lipsa, documente de intocmit, documente de transmis suplimentar;
• Urmareste primirea completarilor de la client;
• Verifica corelatiile dintre conturi si intre datele contabile si gestiuni (unde este cazul);
• Repartizeaza platile efectuate de client la bugetele de stat pe baza fisei de platitor/ dosarului fiscal;
• Transmite OP cu taxele de plata catre bugerele statului, la termenele legale;
• Pregateste si deune declaratiile fiscale, conform vectorului fiscal a fiecarui client, in termenele legale;
• Intocmirea notelor contabile, registre contabile, documente centralizatoare;
• Urmarirea si operarea documentelor de incasari si plati prin banca;
• Intocmirea si verificarea balantei, bilantului anual;
• Intocmirea situatiilor financiare, conform legislatiei in vigoare;
• Indosariaza documentele cu care lucreaza si raspunde de arhivarea lor fizica si electronica;
Responsabilitati:
• Raspunde de consemnarea si inregistrarea corecta si la termen a documentelor justificative in contabilitate
• Raspunde de intocmirea corecta si la termen a balantei de verificare, a bilantului contabil si a declaratiilor aferente, conform legislatiei in vigoare.
• Raspunde de intocmirea corecta si la termen a raportarilor lunare, trimestriale si anuale, precum si a rapoartelor solicitate de clientii din portofoliu sau de catre sefii ierarhici
Se ofera:
• Pachet salarial atractiv
• Datorita pandemiei cauzate de coronavirus, se ofera si posibilitatea de a lucra remote in zilele stabilite de comun acord cu angajatorul.

Prin transmiterea cv-lui dumneavoastră sunteți de acord cu preluarea și prelucrarea informațiilor personale ce vor fi accesate și utilizate doar în scopul recrutarii și vor rămâne confidențiale.
#job #Timisoara #oportunitate

Despre companie:
EXCELCONT SRL este o societate comerciala cu o vasta experienta in domeniul financiar-contabil incepand cu anul 1992.
De experienta acumulata si de personalul calificat beneficiaza in prezent peste 200 de societati comerciale din Bucuresti si Timisoara, cu diverse domenii de activitate (comert en-gross si en-detail, productie, import, export, servicii, constructii, investitii imobiliare, cabinete individuale, asociatii fara scop lucrativ, etc).
Suntem membrii CECCAR din anul 2000, CAFR din anul 2003 si CCFR din anul 2008. De asemenea, din anul 2014 suntem autorizati pentru efectuarea auditurilor pe fonduri europene.
Dezvoltarea firmei s-a realizat in timp, progresul inregistrandu-se atat odata cu cresterea numarului de clienti, cat si prin calitatea serviciilor oferite care s-au oglindit in performantele inregistrate de clientii nostri.
In urma colaborarilor avute in tara in anul 2001 a luat fiinta sucursala din Timisoara. Colectivul societatii este compus din personal calificat – economisti, contabili autorizati, auditori, experti contabili, inspector resurse umane, jurist.
Societatea dispune de infrastructura necesara (tehnica de calcul, programe de specialitate) care i-a permis o crestere a calitatii serviciilor sale, oferind flexibilitate si randament in realizarea cu promtitudine si profesionalism a lucrarilor incredintate.