Anunțul a fost dezactivat!
JobZZ.ro

Economist

Salariu confidenţial
ID 821751
acum 3 săptămâni
Timisoara, Timis
Domeniu de activitate

Contabilitate / Traduceri

Full time

Nivel carieră

Mid-Level

Suntem o companie ce presteaza servicii de contabilitate, resurse umane si audit financiar cu sediul in Timisoara si ne cautam coleg/a care sa ocupe postul de Economist.

Descrierea postului:
Persoana care va ocupa acest post va primi un numar de clienti in portofoliu pentru care va tine evidenta contabila in conformitate cu prevederile legale in vigoare.

Atributiile postului:
Analizeaza contabil si fiscal documentele si aplica legislatia in vigoare;
Inregistreaza cronologic si sistematic toate documentele in sistemul contabil;
Verifica corectitudinea inregistrarilor efectuate;
Informeaza clientul cu privire la eventualele neconcordante, deficiente de intocmire, documente lipsa, documente de intocmit, documente de transmis suplimentar;
Verifica corelatiile dintre conturi si intre datele contabile si gestiuni (unde este cazul);
Repartizeaza platile efectuate de client la bugetele de stat pe baza fisei de platitor/ dosarului fiscal;
Transmite OP cu taxele de plata catre bugerele statului, la termenele legale;
Pregateste si depune declaratiile fiscale, conform vectorului fiscal a fiecarui client, in termenele legale;
Intocmeste notele contabile, registre contabile, documente centralizatoare;
Intocmeste si verifica balanta si bilantul;
Intocmeste situatii financiare, conform legislatiei in vigoare;

Cerinte:
Cunoasterea temeinica a legislatiei in domeniul contabil
Studii finalizate cu diploma in domeniul contabil
Experienta minima in domeniul contabil cel putin 2-3 ani
Cunostinte de utilizare a pachetului MS Office (Word, Excel, Outlook)
Bune abilitati de comunicare, organizare si sistematizare
Atentie catre detalii, responsabilitate, ordine si corectitudine
Capacitate de asimilare rapida a cunostintelor, initiativa si amabilitate
Orientare catre calitate, rezultate, client si respectarea termenelor limita

Se ofera:
Pachet salarial atractiv
Tichete de masa (20 lei/tichet)
Datorita pandemiei cauzate de coronavirus, se ofera si posibilitatea de a lucra remote in zilele stabilite de comun acord cu angajatorul.

Tipul contractului: contract individual de munca
Tip norma: full time
Durata timp de munca: 8 ore/zi

Prin transmiterea cv-lui dumneavoastră sunteți de acord cu preluarea și prelucrarea informațiilor personale ce vor fi accesate și utilizate doar în scopul recrutarii și vor rămâne confidențiale.

Despre companie:
EXCELCONT SRL este o societate comerciala cu o vasta experienta in domeniul financiar-contabil incepand cu anul 1992.
In anul 2001 a luat fiinta sucursala din Timisoara.