JobZZ.ro

Angajăm Expert contabil

Salariu confidenţial
ID 880202
acum 3 luni
Oradea, Bihor
Domeniu de activitate

Contabilitate / Traduceri

Angajăm expert contabil cu experiență.

Candidatul Ideal :

Sa fie absolvent de studii superioare de profil economic;
• Sa aiba cunostinte de operare PC si Microsoft Office;
• Cunoasterea programului SAGA constituie un avantaj;
• Sa detina cunostinte solide de contabilitate si corelare a documentelor contabile;
• Abilitati foarte bune de comunicare si organizare a timpului, sarcinilor si activitatilor zilnice;

Descrierea jobului :

Efectueaza toate operatiile de evidenta contabila si fiscala pentru clientii din portofoliu (verifica si inregistreaza lunar documentele justificative ︁︀​︂︃︃​︉︆​︆︄aduse spre prelucrare de catre clientii din portofoliu; solicita documentele lipsa unde este cazul; solicita corectarea documentelor eronate unde e cazul; etc)
-Calculeaza impozitele si taxele in conformitate cu legislatia in vigoare;
- Intocmeste declaratiile fiscale in termenele legale si transmite catre clienti OP-urile aferente;
-Transmite catre clienti diverse rapoarte conform procedurii societatii si specificului activitatii;
- Asigura inregistrarea sistematica si cronologica, prelucrarea, publicarea si pastrarea informatiilor cu privire la situatia patrimoniala si la rezultatele economice ale firmei
-Asigura intocmirea regulata a balantei de verificare, a notelor contabile, a celorlalte liste si jurnale contabile;
-Asigura intocmirea evidentelor fiscale prevazute de lege : jurnale TVA, registru impozit profit etc.
-Asigura calculul, inregistrarea, declararea si prezentarea spre plata a taxelor si impozitelor datorate statului;
-Intocmeste si depune declaratiile fiscale;
-Asigura respectarea regulilor de intocmire a bilantului contabil, depunerea la termen la organele de drept
- Intocmeste si prezinta situatiile financiar-contabile (evidenta analitica a cheltuielilor) solicitate;
- Urmareste respectarea legislatiei fiscale;
- Desfasoara activitatati de documentare in probleme economico-financiare si asigura desfasurarea activitatii contabile in conformitate cu legislatia de specialitate.