JobZZ.ro

Economist Serviciul Financiar

Salariu confidenţial
ID 880468
acum 3 luni
Galati, Galati
Domeniu de activitate

Navală / Aeronautică,    Contabilitate / Traduceri

Nivel carieră

Mid-Level,    Necalificat

Suntem în căutarea unui economist pentru clientul nostru, o companie de renume cu peste 25 de ani de activitate în Galați.
• Program: Luni - Vineri, 08:00 - 16:30
Responsabilități principale:
• Răspunde, asigură și înregistrează în sistemul informatic evidența contabilă a sarcinilor care îi sunt repartizate.
• Organizează și asigură efectuarea corectă și la timp a înregistrărilor în contabilitate cronologic și sistematic, potrivit planului de conturi și normelor generale emise de instituțiile de reglementare legală, pe baza documentelor justificative ale tuturor operațiunilor patrimoniale.
• Înregistrează în contabilitate numai documentele care corespund din punct de vedere al legalității.
• Conduce evidența contabilă a operațiunilor de încasări și plăți efectuate prin registrul de casă.
• Completează registrul de casă în lei și înscrie în registre operațiunile efectuate (dispoziții de încasare/plată, etc).
• Operează încasările și plățile în numerar conform registrului de casă.
• Are obligația să efectueze plățile în numerar numai persoanelor indicate în documente.
• Are obligația efectuării încasărilor în numerar pe baza de chitanță sau alte documente cu funcție similară, aprobate.
• Răspunde de efectuarea plăților în numerar pe baza de documente vizate pentru controlul financiar preventiv și aprobate de persoanele stabilite.
• Verifică zilnic soldurile din bancă și casă conform extraselor de cont și registrului de casă.
• Are obligația respectării soldului de casă.
• Întocmește zilnic situația disponibilului în numerar și răspunde de evidența cronologică și completă a extraselor de cont de la Trezorerie privind încasările realizate.
• Efectuează încasări pe baza de chitanțe ce se întocmesc în două exemplare, din care primul îl predă depunătorului, iar al doilea este anexă la Registrul de casă.
• Supune spre avizare controlului financiar preventiv toate documentele care privesc încasări și plăți.
• Înregistrează și ține evidența veniturilor proprii pe tipuri, secții, etc.
• Înregistrează zilnic în sistemul informatic operațiunile efectuate prin registrul de casă.
Dacă ești interesat de această oportunitate, te invităm să ne contactezi pentru mai multe detalii și să aplici.
Contact:
Email: [email protected]
Tel: 0799 22 11 33